Velkommen til Fjordhesten Bornholm.

STRANDTUR

Kære alle Fjordheste mennesker og andre interesserede.

Så tager vi på årets første tur sammen, Søndag den 27. september.

Det bliver så en tur på Stranden....

Vi mødes kl. 11 på parkeringspladsen ved Vestre Strandvej - Balka og rider/kører en tur sammen.

Turen er for både ryttere og vogne.

Efter turen vil det være muligt at købe kaffe/the & Kage 10 kr. og sodavand 10 kr.

ALLE er Velkomne!!!!

Føl og Plageskue / Bedømmelsesdag 1. August 2020

Hermed resultaterne fra skuet,  STOR TAK til Dommer, Hjælpere, Udstillere og Nørregård

Dommer: Martin Bloch

Dommersekretær: Lara Fick

De første 8 er oprangerede finale-deltagere. 
De nederste 8 (med 7 i helhed) står i katalogorden og er ikke indbyrdes oprangerede. 

K. nr

Race

Navn

Ejer

Bedømmelse

Ærespræmie

7

Trakehner/ 4 års og ældre hoppe

PRISME SIEGÅRD

Karina Reker Hansen

9-8-8-9-9

BIS

Bornholms Heste- & kreaturforsikring + Stutteri Hesteklewa

12

Shire / 1 års hoppe

WILLOWFIELD OLIVIA

Ayoe Hansen

9-9-8-8-9

Land & Fritid +

TSP

5

Fjordhest / 1 års Hingst Plag

EKKO HALSNÆS

Lotte Holm Petersen

8-8-8-9-8

Fjordhesten Danmark

9

DV / Hoppeføl

HESTEKLEWA PLENTY POINTS

Fam Kaas & Hemmingsen

8-8-8-9-8

K.L Guld & Sølv 

1

Fjordhest / 1 års Hoppe plag

SKOVMINDES SOL

Randi & Jesper Madsen

9-8-7-8-8

 

Fjordhesten Bornholm

16

Fjordhest / 4 års & ældre vallak

PIL HALSNÆS

Lotte Holm Petersen

8-8-8-8-8

Bornholms Travselskab

2

Fjordhest /  1 års hoppe

ALFA STENSHØJ

 

Lotte & Torkild Petersen

 

8-8-7-9-8

Land & Fritid

13

Fjordhest / 3 års hoppe

ASTI STENSHØJ

Lotte & Torkild Petersen

8-7-7-8-8

Bornholms Landbrug

3

Fjordhest / 1 års Vallak

SKOVGÆRDET’S BALDO

Bente Finne

8-7-7-7-7

 

4

Fjordhest / 1 års Vallak

KLINTDAL’S LOKE

Heike & Jan Pedersen

7-7-7-7-7

 

6

DSP / Hoppeføl

IDA - ALBA

Grete Rømer

8-7-7-7-7

 

8

Trakehner / Connemara Hingstføl

SIEGÅRD’S PILOUTO

Karina Reker Hansen

7-7-8-8-7

 

 

10

Pinto Blanding

PAINTED BEAUTY

Oskar Pedersen

7-7-7-6-7

 

11

Pinto Blanding

BJØRNEGÅRDS MASTER MIND

Katja Wiinberg

7-7-7-7-7

 

14

Fjordhest / 4 års & ældre Hoppe

SKOVMINDES DORTHEA

Randi & Jesper Madsen

8-7-7-7-7

 

15

Fjordhest / 4 års & ældre Vallak

SKOVGÆRDET’S VALDO

Bente Finne

8-7-8-6-7

 

Generalforsamling 2020

Kære medlemmer af Fjordhesten Bornholm

I disse mærkelige tider, hvor meget er påvirket af en uvelkommen gæst i samfundet - virussen Corona - Covid 19, bliver også Fjordhesten Bornholm og denne lille forenings aktiviteter påvirket...
Vores Generalforsamling var vi nødt til at udsætte på ubestemt tid, nu efter flere måneder begynder samfundet at lukke op igen og bestyrelsen har afholdt møde. Her er man i bestyrelsen blevet enige om at generalforsamlingen 2020 ikke afholdes. Dette efter mange overvejelser, men også set i lyset af at de tre bestyrelses medlemmer der er på valg alle ønsker genvalg, samt at der ikke er indsendt emner eller forslag til bestyrelsen.
Vi håber på medlemmernes forståelse og accept af dette.
Hvis nogle har indvendinger eller kommentarer til bestyrelsens beslutning er vi åbne for dette, send venligst en mail til en af os i bestyrelsen....

Formandens beretning - Formandens beretning

Regnskab -Generalforsamling

Fjordheste hilsner
Bestyrelsen.

NB: Vi glæder os meget til at se jer til vores kommende Føl- og plageskue/ bedømmelsesdag 1/8-20.

 

Hoppeføl født 26/5-19 efter Abel Stanstorp og Valencia Stenshøj

5. Afkom efter Abel Stanstorp

26-05-2019
Årets sidste føl på Bornholm
Valencia Stenshøj har her til morgen fået et hoppeføl.
Klintdal’s Loke født 20/5-19

4. Føl efter Abel Stanstorp

20-05-2019
Føl
Så har Heike og Jan’s hoppe fået et skønt Hingsteføl, Klintdal’s Loke født 20/5-19
Stort tillykke!!!!
Skovmindes Sol, født 25/4-19

Årets 3. Føl

27-04-2019
Endnu et skønt afkom efter Abel Stanstorp
Randi og Jesper Madsen’s hoppe Skovmindes Sigga fik et fint hoppeføl, Skovmindes Sol, født 25/4-19.
Stort tillykke!
Skovgærdets Baldo, født 24/4-19
24-04-2019
Andet føl efter Abel
Bente Finne’s hoppe Skovløkkes Eliza, har fået et stort fint Hingsteføl; Skovgærdets Baldo - Stort tillykke.

Årets første føl er kommet til verden

08-04-2019
Føl 2019
Abel er blevet far igen!!!
Lavita Vinstrup fra Familien Jørgensen på Amager har fået et stort Hoppeføl i dag 8/4-19, Hoppe og Føl har det godt.
Føllet skal hedde Abellavita´s Runa

Resultater fra Fjodhesten Bornholms 75 Jubilæumsstævne

Stævneleder RANDI MADSEN fik på dagen ovvérrakt Pokalen for særlig indsats i Fjordhesten Bornholm af Formanden Arne Sommer.

Randi fik pokalen for hendes arrangement i Fjordhesten Danmark, hvor hun for tiden er igang med en Modul-uddannelse, der formentlig gør hende klar som Fjordheste Dommer.

Desuden havde hun på dagen tilsidesat egen hest og dermed deltagelse i dagens stævne, for som stævneleder gøre det muligt for alle fjordheste ejere at deltage i stævnets klasser.

Stor TAK til RANDI.

 

Dagens Resultater fra Klasserne:

 

Dressur ridning:

LD.

 

  1. Thea Womb Kofod – Skovmindes Dorthea 66,1 %
  2. Lærke Christensen – Victoria Stenshøl – 65,2 %
  3. Heike Pedersen – Kiara 61,2 %

 

LC.

 

  1. Mathias Børner Jessen – Skovløkke’s Isabælla 66,0 %
  2. Lærke Christensen – Victoria Stenshøj 65,4 %
  3. Alma Fick – Hjalmar Ole Damsbo 63,6 %
  4. Mathias Børner Jessen _ Skovløkke’s Isabælla 63,5
  5. Thea Womb Kofod – Skovmindes Dorthea 62,2 %

 

LA.

  1. Lotte Holm Petersen – Pil Halsnæs 62,9 %

 

Dressur kørsel:

 

  1. Sabrina Holm Sørensen – Øyvind Stenshøj 55 strafpoint
  2. Jan Pedersen – Mette & Tulle 56 strafpoint

     2.    Jesper Manley Madsen – Dusshet 56 strafpoint

 

Springning:

 

30 cm.

  1. Lærke Christensen _ Victoria Stenshøj 3-1,02

40 cm.

  1. Maja Fick – Hjalmar Ole Damsbo 0-51
  2. Heike Pedersen – Kiara 0-56
  3. Lærke Christensen _ Victoria Stenshøj 3-0,52

50 cm.

  1. Lotte Holm Petersen- Pil Halsnæs 0-40 sek.
  2. Maiken Børner  – Skovløkke’s IsaBælla 4-1,08
  3. Bente Finne- Skovgærdets Valdo 6-0,45

60 cm:

  1. Lotte Holm Petersen – Pil Halsnæs 3-0,37
  2. Maiken Børner . Skovløkke’s Isabælla 4-1,02
  3. Bente Finne – Skovgærdets Valdo Udg.

 

Kegle/maraton kørsel:

 

  1. Jesper Manley Madsen- Dusshet 88,85 strafpoint
  2. Jan Pedersen – Mette & Tulle 97,51 strafpoint

 

Ringridning/kørsel:

 

  1. Bente Finne – Skovgærdets Valdo 3/3 ringe
  2. Ida Dandanel Kofod Hansen – Pil Halsnæs 2/3 ringe

        3.    Lotte Holm Petersen – Mosegårdens Clue 1/3 ringe

        3.    Jan Pedersen – Mette & Tulle 1/3 ringe

        4.    Sara Neel Søndervang Jørgensen- Lavita Vinstrup 0/3 ringe

        4.    Isabella Vivian Jørgensen – 0/3 ringe