Velkommen til Fjordhesten Bornholm.

Resultater fra Føl- og Plageskue/hestebedømmelsesdag 2019

Resultater fra Føl- & plageskue/ Bedømmelsesdag 14. September 2019

 

K. nr

Race

Navn

Ejer

Bedømmelse

Ærespræmie

4

Trakehner/ 4 års og ældre hoppe

PRISME SIEGÅRD

Karina Reker Hansen

24 point

Bornholms Landbrug

2

Oldenborg/ 4 års og Ældre hoppe

LADY IZMA

Sabrina Bech Hansen

23 point

Bornholms Travselskab

3

Pinto Bl /4 års og ældre hoppe

TIFFANY

Rosa Reker Nilsson

22 point

 

1

Shetlandspony Bl. 4 års og ældre

SIEGÅRD’S SOUVENIR

Martha Reker Nilsson

22 point

 

5

Shire / hoppeføl

WILLOWFIELD OLIVIA

Ayoe Hansen

9-9-8-8-9

BIS

K.L & Bornholms Heste- & kreaturforsikring

7

Fjordhest / hoppeføl

ALFA STENSHØJ

Lotte & Torkild Petersen

8-8-7-9-8

Dansk Fjordheste Avl

6

Fjordhest / hoppeføl

SKOVMINDES SOL

Randi & Jesper Madsen

8-8-7-7-8

Fjordhesten Bornholm

8

Fjordhest / hingstføl

SKOVGÆRDET’S BALDO

Bente Finne

7-7-8-8-7

 

9

Fjordhest / hingstføl

KLINTDAL’S LOKE

Heike & Jan Pedersen

7-7-7-8-7

 

10

Fjordhest /2 års Hoppe

ASTI STENSHØJ

Lotte & Torkild Petersen

8-8-8-7-8

Stutteri Hesteklewa

11

Fjordhest / 2 års Vallak

HAXHOLM’S DELUX

Sanne Brandt

7-7-8-9-8

Husmændenes Heste- & kreaturforsikring

12

Fjordhest / 4 års og ældre Vallak

FIGO STANSTORP

Sanne Brandt

7-7-8-8-7

 

 

Hoppeføl født 26/5-19 efter Abel Stanstorp og Valencia Stenshøj

5. Afkom efter Abel Stanstorp

26-05-2019
Årets sidste føl på Bornholm
Valencia Stenshøj har her til morgen fået et hoppeføl.
Klintdal’s Loke født 20/5-19

4. Føl efter Abel Stanstorp

20-05-2019
Føl
Så har Heike og Jan’s hoppe fået et skønt Hingsteføl, Klintdal’s Loke født 20/5-19
Stort tillykke!!!!
Skovmindes Sol, født 25/4-19

Årets 3. Føl

27-04-2019
Endnu et skønt afkom efter Abel Stanstorp
Randi og Jesper Madsen’s hoppe Skovmindes Sigga fik et fint hoppeføl, Skovmindes Sol, født 25/4-19.
Stort tillykke!
Skovgærdets Baldo, født 24/4-19
24-04-2019
Andet føl efter Abel
Bente Finne’s hoppe Skovløkkes Eliza, har fået et stort fint Hingsteføl; Skovgærdets Baldo - Stort tillykke.

Årets første føl er kommet til verden

08-04-2019
Føl 2019
Abel er blevet far igen!!!
Lavita Vinstrup fra Familien Jørgensen på Amager har fået et stort Hoppeføl i dag 8/4-19, Hoppe og Føl har det godt.
Føllet skal hedde Abellavita´s Runa

Resultater fra Fjodhesten Bornholms 75 Jubilæumsstævne

Stævneleder RANDI MADSEN fik på dagen ovvérrakt Pokalen for særlig indsats i Fjordhesten Bornholm af Formanden Arne Sommer.

Randi fik pokalen for hendes arrangement i Fjordhesten Danmark, hvor hun for tiden er igang med en Modul-uddannelse, der formentlig gør hende klar som Fjordheste Dommer.

Desuden havde hun på dagen tilsidesat egen hest og dermed deltagelse i dagens stævne, for som stævneleder gøre det muligt for alle fjordheste ejere at deltage i stævnets klasser.

Stor TAK til RANDI.

 

Dagens Resultater fra Klasserne:

 

Dressur ridning:

LD.

 

  1. Thea Womb Kofod – Skovmindes Dorthea 66,1 %
  2. Lærke Christensen – Victoria Stenshøl – 65,2 %
  3. Heike Pedersen – Kiara 61,2 %

 

LC.

 

  1. Mathias Børner Jessen – Skovløkke’s Isabælla 66,0 %
  2. Lærke Christensen – Victoria Stenshøj 65,4 %
  3. Alma Fick – Hjalmar Ole Damsbo 63,6 %
  4. Mathias Børner Jessen _ Skovløkke’s Isabælla 63,5
  5. Thea Womb Kofod – Skovmindes Dorthea 62,2 %

 

LA.

  1. Lotte Holm Petersen – Pil Halsnæs 62,9 %

 

Dressur kørsel:

 

  1. Sabrina Holm Sørensen – Øyvind Stenshøj 55 strafpoint
  2. Jan Pedersen – Mette & Tulle 56 strafpoint

     2.    Jesper Manley Madsen – Dusshet 56 strafpoint

 

Springning:

 

30 cm.

  1. Lærke Christensen _ Victoria Stenshøj 3-1,02

40 cm.

  1. Maja Fick – Hjalmar Ole Damsbo 0-51
  2. Heike Pedersen – Kiara 0-56
  3. Lærke Christensen _ Victoria Stenshøj 3-0,52

50 cm.

  1. Lotte Holm Petersen- Pil Halsnæs 0-40 sek.
  2. Maiken Børner  – Skovløkke’s IsaBælla 4-1,08
  3. Bente Finne- Skovgærdets Valdo 6-0,45

60 cm:

  1. Lotte Holm Petersen – Pil Halsnæs 3-0,37
  2. Maiken Børner . Skovløkke’s Isabælla 4-1,02
  3. Bente Finne – Skovgærdets Valdo Udg.

 

Kegle/maraton kørsel:

 

  1. Jesper Manley Madsen- Dusshet 88,85 strafpoint
  2. Jan Pedersen – Mette & Tulle 97,51 strafpoint

 

Ringridning/kørsel:

 

  1. Bente Finne – Skovgærdets Valdo 3/3 ringe
  2. Ida Dandanel Kofod Hansen – Pil Halsnæs 2/3 ringe

        3.    Lotte Holm Petersen – Mosegårdens Clue 1/3 ringe

        3.    Jan Pedersen – Mette & Tulle 1/3 ringe

        4.    Sara Neel Søndervang Jørgensen- Lavita Vinstrup 0/3 ringe

        4.    Isabella Vivian Jørgensen – 0/3 ringe