Velkommen til Fjordhesten Bornholm.

Føl og plageskue samt bedømmelsesdag 1. August 2020

Årets føl og plageskue samt bedømmelsesdag bliver afholdt!!!

Traditionen tro afholder Fjordhesten Bornholm føl- og plageskue samt hestebedømmelse. Martin Bloch kommer til Bornholm og bedømmer vores heste, Martin er en meget dygtig og erfaren dommer, der kan dømme alle hesteracer, altid med god og konstruktiv kritik af hestene.

Vi ser frem til en lærerig og hyggelig dag i selskab med hestene.

Der vil naturligvis kunne være restriktioner i forhold til Covid 19, som vil blive efterlevet.

 

Lørdag den 1. August 2020

Dommer bliver Martin Bloch.

Sted: Stutteri Hesteklewa, Nørregårdsvej, Svaneke.

 

Tilmeldingsblanket

 

Generalforsamlingen udsættes pga Corona Virus

Fjordhesten Bornholm følger naturligvis henvisningerne om at undgå forsamlinger pga Corona Virus.

Derfor udsætters Generalforsamlingen!!
Ny Dato kommer ...

 

🐴🐴🐴🐴🐴🐴🐴🐴🐴🐴🐴🐴🐴🐴🐴🐴🐴🐴🐴🐴🐴🐴

Generalforsamling 2020

Mandag d. 23 – 3 – 2020 19:00

I rytterstuen i NBKR,

Mæbyvej 1, Mæby

 

Hermed indkaldes til ordinær generalforsamling, med følgende dagsorden:

 

Punkt 1: Valg af dirigent

Punkt 2: Valg af 2 stemmetællere

Punkt 3: Bestyrelsens beretning v/ formanden

Punkt 4: Regnskab v/ kassereren

Punkt 5: Indkomne forslag (skal være formanden i hænde d.9-3-2020)

Punkt 6: Valg af bestyrelse, på valg er:

 

 

Lotte Holm Petersen (modtager genvalg)

Majken Børner (modtager genvalg)

Randi Madsen (modtager genvalg)

Bestyrelsessuppleant Laila Koefoed

Revisor Bente Finne

Revisorsuppleant Eigil Jensen

Fanebærer Majken Børner

Fanevagt Heike Pedersen

Aktivitetsudvalg Maiken Børner

Sabrina Holm Sørensen

Alice Sommer

Randi Madsen

Bladredaktør Sabrina Holm Sørensen

 

Punkt 7: Aktivitetsplan 2020

Punkt 8: Eventuelt

 

I år vil foreningen være vært med kaffe / the & kage.

 

Spar Portoen betal dit kontingent denne dag:

Enkelt medlem: 200,-kr

Par 300,-kr

Pensionist & junior 125,-kr

 

Med venlig hilsen og på gensyn d. 23-3-2020

 

Bestyrelsen Fjordhesten Bornholm

Generalforsamling 2020

Sæt X i kalenderen...

Generalforsamlingen i Fjordhesten er dato-sat.

Tirsdag den 23. Marts 2020 kl 19.00

Afholdes i NBKR (Muleposen)

Dagsorden følger.....

Resultater fra Føl- og Plageskue/hestebedømmelsesdag 2019

Resultater fra Føl- & plageskue/ Bedømmelsesdag 14. September 2019

 

K. nr

Race

Navn

Ejer

Bedømmelse

Ærespræmie

4

Trakehner/ 4 års og ældre hoppe

PRISME SIEGÅRD

Karina Reker Hansen

24 point

Bornholms Landbrug

2

Oldenborg/ 4 års og Ældre hoppe

LADY IZMA

Sabrina Bech Hansen

23 point

Bornholms Travselskab

3

Pinto Bl /4 års og ældre hoppe

TIFFANY

Rosa Reker Nilsson

22 point

 

1

Shetlandspony Bl. 4 års og ældre

SIEGÅRD’S SOUVENIR

Martha Reker Nilsson

22 point

 

5

Shire / hoppeføl

WILLOWFIELD OLIVIA

Ayoe Hansen

9-9-8-8-9

BIS

K.L & Bornholms Heste- & kreaturforsikring

7

Fjordhest / hoppeføl

ALFA STENSHØJ

Lotte & Torkild Petersen

8-8-7-9-8

Dansk Fjordheste Avl

6

Fjordhest / hoppeføl

SKOVMINDES SOL

Randi & Jesper Madsen

8-8-7-7-8

Fjordhesten Bornholm

8

Fjordhest / hingstføl

SKOVGÆRDET’S BALDO

Bente Finne

7-7-8-8-7

 

9

Fjordhest / hingstføl

KLINTDAL’S LOKE

Heike & Jan Pedersen

7-7-7-8-7

 

10

Fjordhest /2 års Hoppe

ASTI STENSHØJ

Lotte & Torkild Petersen

8-8-8-7-8

Stutteri Hesteklewa

11

Fjordhest / 2 års Vallak

HAXHOLM’S DELUX

Sanne Brandt

7-7-8-9-8

Husmændenes Heste- & kreaturforsikring

12

Fjordhest / 4 års og ældre Vallak

FIGO STANSTORP

Sanne Brandt

7-7-8-8-7

 

 

Hoppeføl født 26/5-19 efter Abel Stanstorp og Valencia Stenshøj

5. Afkom efter Abel Stanstorp

26-05-2019
Årets sidste føl på Bornholm
Valencia Stenshøj har her til morgen fået et hoppeføl.
Klintdal’s Loke født 20/5-19

4. Føl efter Abel Stanstorp

20-05-2019
Føl
Så har Heike og Jan’s hoppe fået et skønt Hingsteføl, Klintdal’s Loke født 20/5-19
Stort tillykke!!!!
Skovmindes Sol, født 25/4-19

Årets 3. Føl

27-04-2019
Endnu et skønt afkom efter Abel Stanstorp
Randi og Jesper Madsen’s hoppe Skovmindes Sigga fik et fint hoppeføl, Skovmindes Sol, født 25/4-19.
Stort tillykke!
Skovgærdets Baldo, født 24/4-19
24-04-2019
Andet føl efter Abel
Bente Finne’s hoppe Skovløkkes Eliza, har fået et stort fint Hingsteføl; Skovgærdets Baldo - Stort tillykke.

Årets første føl er kommet til verden

08-04-2019
Føl 2019
Abel er blevet far igen!!!
Lavita Vinstrup fra Familien Jørgensen på Amager har fået et stort Hoppeføl i dag 8/4-19, Hoppe og Føl har det godt.
Føllet skal hedde Abellavita´s Runa

Resultater fra Fjodhesten Bornholms 75 Jubilæumsstævne

Stævneleder RANDI MADSEN fik på dagen ovvérrakt Pokalen for særlig indsats i Fjordhesten Bornholm af Formanden Arne Sommer.

Randi fik pokalen for hendes arrangement i Fjordhesten Danmark, hvor hun for tiden er igang med en Modul-uddannelse, der formentlig gør hende klar som Fjordheste Dommer.

Desuden havde hun på dagen tilsidesat egen hest og dermed deltagelse i dagens stævne, for som stævneleder gøre det muligt for alle fjordheste ejere at deltage i stævnets klasser.

Stor TAK til RANDI.

 

Dagens Resultater fra Klasserne:

 

Dressur ridning:

LD.

 

  1. Thea Womb Kofod – Skovmindes Dorthea 66,1 %
  2. Lærke Christensen – Victoria Stenshøl – 65,2 %
  3. Heike Pedersen – Kiara 61,2 %

 

LC.

 

  1. Mathias Børner Jessen – Skovløkke’s Isabælla 66,0 %
  2. Lærke Christensen – Victoria Stenshøj 65,4 %
  3. Alma Fick – Hjalmar Ole Damsbo 63,6 %
  4. Mathias Børner Jessen _ Skovløkke’s Isabælla 63,5
  5. Thea Womb Kofod – Skovmindes Dorthea 62,2 %

 

LA.

  1. Lotte Holm Petersen – Pil Halsnæs 62,9 %

 

Dressur kørsel:

 

  1. Sabrina Holm Sørensen – Øyvind Stenshøj 55 strafpoint
  2. Jan Pedersen – Mette & Tulle 56 strafpoint

     2.    Jesper Manley Madsen – Dusshet 56 strafpoint

 

Springning:

 

30 cm.

  1. Lærke Christensen _ Victoria Stenshøj 3-1,02

40 cm.

  1. Maja Fick – Hjalmar Ole Damsbo 0-51
  2. Heike Pedersen – Kiara 0-56
  3. Lærke Christensen _ Victoria Stenshøj 3-0,52

50 cm.

  1. Lotte Holm Petersen- Pil Halsnæs 0-40 sek.
  2. Maiken Børner  – Skovløkke’s IsaBælla 4-1,08
  3. Bente Finne- Skovgærdets Valdo 6-0,45

60 cm:

  1. Lotte Holm Petersen – Pil Halsnæs 3-0,37
  2. Maiken Børner . Skovløkke’s Isabælla 4-1,02
  3. Bente Finne – Skovgærdets Valdo Udg.

 

Kegle/maraton kørsel:

 

  1. Jesper Manley Madsen- Dusshet 88,85 strafpoint
  2. Jan Pedersen – Mette & Tulle 97,51 strafpoint

 

Ringridning/kørsel:

 

  1. Bente Finne – Skovgærdets Valdo 3/3 ringe
  2. Ida Dandanel Kofod Hansen – Pil Halsnæs 2/3 ringe

        3.    Lotte Holm Petersen – Mosegårdens Clue 1/3 ringe

        3.    Jan Pedersen – Mette & Tulle 1/3 ringe

        4.    Sara Neel Søndervang Jørgensen- Lavita Vinstrup 0/3 ringe

        4.    Isabella Vivian Jørgensen – 0/3 ringe